fbpx

A folyamat ereje az együttműködés fejlesztésében

Amikor munkatársak között visszatérő konfliktus van, az a munkacsoport életén is nyomot hagy.

Rosszabb a hangulat, mindenki feszülten figyeli, mikor lángol fel ismét egy vita és mindez elveszi a fókuszt és az energiát a napi feladatokról.

Kevés kivételtől eltekintve a konfliktusban álló felek sem élvezik ezeket a visszatérő feszült helyzeteket, számukra is megterhelő ez a szituáció és egy ideig próbálják maguk eszköztárával megoldani azt.

Van, hogy vezetői beavatkozásra lesz szükség, ami többnyire jegeli és nem megoldja a konfliktust, így az együttműködés fejlesztése elmarad.

Olyan is előfordul, hogy a csapatot konfliktuskezelés vagy kommunikációs tréningre utalja be a szervezet.

együttműködés fejlesztése

Hogyan segítheti egy tréning a konfliktusok feloldását?

Az egyik utóbbi fejlesztési folyamatban résztvevő team úgy érkezett az Asszertivitás tréningre, hogy már több esetben, sokféle módon próbálták megbeszélni működési nehézségeiket.

Ennek a legfőbb forrása két tagjuk között fennálló és fel-fel lobbanó feszültség. Tették ezt nem sok sikerrel.

A vezetőjük ráismert arra, hogy a nem megfelelő, esetenként indulatos mondatok, sértett megnyilvánulások is nehezítik a csoporton belüli kapcsolatok rendeződését és ennek megoldását látta a tréningben.

Maga a tréning nem hivatott konkrét konfliktus megoldására, ott szemléletmódot és eszköztárat kaphatnak a résztvevők saját helyzeteik tudatos alakításához.

A tréning fókuszában ebben a csoportban is a munkahelyi szituációkban is jól alkalmazható asszertív technikák megismerése és gyakorlása állt.

A zárókör legfontosabb megállapításai között szerepelt az eltérő stílusokból fakadó félreértések tudatosulása, az empátiás jelzések hiányára való ráismerés a Te-üzenetekről az Én-üzenetekre való váltás fontossága.

Az együttműködés fejlesztése ebben az esetben nem ért véget a tréninggel, azt egyéni és páros konzultációk követték.

A páros alkalmakon a megoldásfókuszú mediáció eszközeivel dolgoztunk.

Ez azt jelenti többek között, hogy a konfliktusban álló felek a múlt sérelmeinek felsorolása és a panaszkodás helyett közösen alkotják meg azt az együttműködési módot, amely számukra a leggyümölcsözőbbnek tűnik.

Mindig nagy öröm megtapasztalni az együttműködés fejlesztése során a folyamatnak azt a szépségét, hogy már a tréninget megelőzően elkezdtek jobban odafigyelni egymásra a team tagok, azt követően pedig már szabad szemmel is jól látható változást jelzett vissza a vezetőjük.

A páros alkalomra már konkrét változások pozitív élményével érkeztek a kollégák is.

Volt relevanciája és lendületet adott a mediációs alkalomnak a „Mi lett jobb a tréning óta az együttműködésetekben?” megoldásfókuszú kérdés.

A válaszokban szerepelt a másik fél részéről tapasztalt erősebb figyelem, a türelem erősödése és a másik véleményének megértését szolgáló kérdések gyakoribbá válása.

A mindkét félnek egyformán teret adó beszélgetésvezetési technika megadta azt a biztonságot a két kollégának, amit maguk a csoportos beszélgetésben nem tudtak megteremteni. Ráadásul mintaként is elvitték a módszert a később esetlegesen előforduló nehezebb csoportos döntési helyzetekhez.

A feleket felváltva kérdezés módszere lehetőséget adott arra is, hogy a legnagyobb feszültségek, gyakori félreértések forrásai csak oly módon kerüljenek szóba, mint amiket a közösen kidolgozott új együttműködési módok meg fognak előzni, helyettesíteni fognak.

A megoldásfókusz megszakította azt az ördögi kört, hogy úgy akarták a problémáikat megoldani, hogy állandóan alig behegedt sebeket téptek fel.

Ez az eredmény nem jött volna létre, ha nincs tréning és ha nincs a coaching, illetve mediációs alkalom a folyamatban. Szükség volt tréning által behozott technikai tudásra, amit aztán a résztvevők a coaching és a mediáció keretében tudtak átfordítani napi viselkedésváltozásba.

És ha coachként tudlak támogatni, akkor itt tudsz jelentkezni: https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes

Vagy ezen a számon is megtalálsz: 0630-9281-469 Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor ezeket a programokat ajánlom: Megtartó Vezető képzés vagy DISC Kommunikációs képzés.

DISC e-book

Ha szeretnél többet megtudni a DISC-ről és a módszertan gyakorlati használatáról, akkor töltsd le az ingyenes e-book-ot a képre kattintva.

Robert Capa és az a bizonyos X generáció

Szinte mindennap felbukkan egy cikk a generációk témájában. X, Y, Z, sőt Alfa generációkról beszélünk.

De vajon miért éppen ezek a betűk jelölik az egyes nemzedékeket?

Brief coaching a gyakorlatban. Mire számíthatsz?

A brief coaching mindig az elérendő célon, a következő lépéseken tartja a fókuszt és akár egy ülést követően is jelentős elmozdulást érhetünk el vele.

Mi a közös a DISC tipológiában és a Wonder Woman-ben?

Dr. William Moulton Marston. Ő, aki az emberek többsége számára a Wonder Woman révén vált ismertté, ő a DISC tipológia atyja. És ez korántsem minden!

Csak magvakat árulok…

Egyszer egy fiatalember álmában egy kis boltba lépett be. A pult mögött egy angyal állt. A fiatalember izgatottan kérdezte: Mit árulnak ebben a boltban? Az angyal barátságosan így válaszolt: Mindent, amit csak szeretne. Ekkor a fiatalember kezdte felsorolni a...

Önértékelés erősítése – DIY – Csináld magad!

Ha gyengült vagy még csak erősödőben van önértékelésünk, vannak egyszerű lépések, amelyeket megtehetünk az önértékelés fejlesztése érdekében. Használd őket!

Hagyd abba a konfliktuskerülést! De hogyan? És miért?

A konfliktuskerülés abbahagyása és saját magunk magabiztos képviselete nem megy egyik napról a másikra. De kis lépésekben tudunk sikereket elérni. A vita, az egyet nem értés nyílttá tétele és a vele való foglalkozás mélyebb megértést biztosít és erősíti a kapcsolatot barátainkkal, partnereinkkel és munkatársainkkal.

Önismeretünk labirintusában

Az önismeret azt jelenti, hogy világossá válik a belső világunk működése, az, hogy hogyan reagálunk a körülöttünk lévő világra és hogyan lépünk kapcsolatba másokkal.

Small talk – Hogyan kezdj bele introvertáltként?

Hogyan kezdj bele egy beszélgetésbe introvertáltként? A small talk is tanulható. 6 tipp, ami segít a beszélgetések beindításában.

Hogyan NE nevezzünk ki vezetőket?

A vezetői eredményesség érdekében az új kinevezettnek meg kell kapnia azt a visszajelzést, ami alapul szolgál jövőbeli vezetői szerepének megformálásához. Ebben a bejegyzésben megtalálod, hogy milyen buktatókat érdemes elkerülnöd és, hogy milyen jó gyakorlatot érdemes követned.

Karrierszakasz alkalmazotti és vezetői szemmel.

Egy lépés előre? Karrierszakasz alkalmazotti és vezetői szemmel. Akár most kezditek, akár már van múltatok szakmai pályafutásotokban, számolhattok benne változásokkal. Ahogy tapasztalatokat szerzünk és párhuzamosan más-más életszakaszba is kerülünk, úgy változik a...

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

1 week ago

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!