fbpx

Dühös vagy? Hogyan NE szóljál be? Érzelmek irányítása

Hogyan vedd kézbe az érzelmek irányítását?

Az érzelmeink életünk számos területére hatással vannak: arra, hogy lépünk kapcsolatba másokkal, arra, hogy milyen döntéseket hozunk, milyen választásaink vannak, és arra is, hogy hogyan kezeljük a kihívásokat.

Van, hogy indulatból szólsz valakihez, aztán megbánod?

Vagy éppen ettől való félelmedben nem reagálsz sehogy sem? Vagy nem teszel meg valamit, ami hasznos lenne?

Ezzel nem vagy egyedül.

Viszont, ha kontrollálni tudod érzelmeidet, az segít abban is, hogy lelkileg erősebbnek érezd magad.

Csakúgy, mint bármely más készség, az érzelmek kezelése is gyakorlást és kitartást igényel. Az természetes, hogy megéljük ezeket az erős érzelmeket, de sokszor bele is ragadunk.

Ugyanakkor az érzelmeink kezelése nem azonos azzal, hogy elnyomjuk azokat.

Attól, hogy letagadjuk, vagy nem veszünk róluk tudomást, még léteznek, nem tűnnek el, sőt, ha elnyomjuk az érzelmeinket, idővel egészségügyi problémákhoz is vezethet.

Amikor bal lábbal kelsz fel, alakíthatod úgy a hangulatod, hogy mégis jó napod legyen.

Ha dühös vagy, akkor dönthetsz úgy, hogy mégis nyugodtan reagálsz a péknél, ha rosszul ad vissza.

5 technika, amely segít az érzelmek szabályozásában

  •  

1. Vegyél mély levegőt és / vagy „számolj el tízig”!

Ezekkel a technikákkal erősíted azon agyi területek aktivitását, amelyek a stressz csökkentéséért és az érzelmi kontrollért felelősek.

2. Gondold végig, mi az a helyzet pontosan, ami kiváltotta az aktuális állapotot.

Pontosan ki, mikor, mit csinált? Ha ezt hosszabb távon gyakorlod, megláthatod, milyen szituációk azok, amelyek könnyebben váltanak ki belőled negatív érzelmeket, mik a te triggereid. Ezek közül lehet, hogy lesz, amit tudatosan el tudsz kerülni, lehet, hogy találsz a helyzetre más megoldást.

3. Vizsgáld meg a helyzettel kapcsolatos gondolataidat.

Azt is megpróbálhatod, hogy változtatsz ezen a gondolkodásmódon. Ez az ún. kognitív átkeretezés módszere. segít, ha ránézel a szituációra helikopterperspektívából vagy arra gondolsz, hogy pl. egy barátod hogyan láthatja kívülről ugyanezt. A kutatások azt bizonyítják, hogy ezek a megoldások sokkal hatékonyabbak az indulatszabályozásban, mint amikor magán az érzelmeken szeretnénk úrrá lenni vagy elnyomni.

4. Ha nehéz a gondolkodásmódodon változtatni, folytasd az érzelmeid vizsgálatával.

Azonosítsd be, hogy mi is az, amit érzel. Ugye, nem egyszerű megváltoztatni valamit, amiről azt sem tudjuk, mi az? Dühös vagy? Szomorú? Kétségbeesett? Vagy ideges? Előfordul, hogy egy adott szituációban több érzés is jelen van. Ez teljesen természetes. Vizsgáld meg az érzelmi állapotod és pontosítsd, valójában mit is érzel. Ez nem is olyan egyszerű.

5. Ha feldúlt vagy, vagy más, intenzív érzelem kerít hatalmába, keress olyan elfoglaltságot, ami segít a feszültség levezetésében vagy eltereli a figyelmedet, esetleg jobb kedvre is deríthet.

Az is segít, ha egyszerűen fizikailag eltávolodsz az adott szituációtól. A távolság a dolgokon való „kattogás” megszüntetésében is segítségedre lehet. Ha beleragadsz, ha ott maradsz és rágódsz a történteken, az biztos nem segít, nem visz előre! Tudatosan keress számodra megnyugvást, örömet hozó tevékenységeket és tapasztalni fogod, hogy elkezded majd jobban érezni magad vagy olyan állapotba kerülsz, amelyben jobban tudsz reagálni a kommunikációs partneredre.

Fontos, hogy folyamatosan gyakoroljuk, kezdetben könnyebb szituációkban ezeket az érzelem szabályozást segítő technikákat: nézőpont váltás, átkeretezés, érzelmek beazonosítása, hogyan van ez hatással a gondolataimra, környezet, vagy tevékenység váltás… Majd ezt követően lépjünk tovább nagyobb téttel bíró, konfliktusos helyzetekre.
Így is előfordulhat majd, hogy elragad egy erős érzelem, hogy nehezen tudjuk azt kontrollálni, mederben tartani. De minél több időt és figyelmet fordítunk az érzelmek szabályozására annál stabilabbak leszünk mentálisan, annál eredményesebbek leszünk nehezebb kommunikációs helyzetekben és annál harmonikusabbak, konfliktusmentesebbek lesznek kapcsolataink.

És ha úgy érzed, hogy  coachra és/vagy pszichológusra van szükséged az érzelmeid megfelelő szabályozásához, akkor ezen a számon megtalálsz: 0630-9281-469
 
Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor az Asszertív kommunikáció tréning és a Megtartó Vezető képzés jelenti a legközelebbi alkalmakat.

Puskár Ildikó

 

*Photo by Ryan Franco on Unsplash

A személyiségfejlesztés 10 összetevője

A személyiségfejlesztés egy mély és összetett folyamat, amely során az egyén aktívan részt vesz saját magának és képességeinek fejlesztésében.

7 gyakori tévhit az introvertált munkavállalókról

Fedezd fel az introvertált munkavállalókkal kapcsolatos 7 gyakori tévhitet! Ismerd meg ezeket és értékeld jobban introvertált kollégáidat!

Önértékelés erősítése – DIY – Csináld magad!

Ha gyengült vagy még csak erősödőben van önértékelésünk, vannak egyszerű lépések, amelyeket megtehetünk az önértékelés fejlesztése érdekében. Használd őket!

Stresszhelyzet – DISC modell – eltérő stílusok, eltérő reakciók

A DISC rendszer jól használva optimalizálja az egyén viselkedését, illetve az egyén és környezete együttműködését stresszhelyzet esetén is.

Small talk – Hogyan kezdj bele introvertáltként?

Hogyan kezdj bele egy beszélgetésbe introvertáltként? A small talk is tanulható. 6 tipp, ami segít a beszélgetések beindításában.

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

5 TIPP AZ ÉRZELMI INTELLIGENCIA FEJLESZTÉSÉHEZ 

Te melyikkel kezdenéd? Vagy már elkezdted? Írd meg kommentben!

#érzelmiintelligencia; #érzelemkifejezés; #érzelmekamunkahelyen #önismeret; #önreflexió

5 TIPP AZ ÉRZELMI INTELLIGENCIA FEJLESZTÉSÉHEZ

Te melyikkel kezdenéd? Vagy már elkezdted? Írd meg kommentben!

#ÉrzelmiIntelligencia; #érzelemkifejezés; #érzelmekamunkahelyen #önismeret; #önreflexió#hapéntekakkorpszichológia; #érzelmiintelligencia; #önismeret; #empátia; #EQ; #kommunikációfejlesztés; #önfejlesztés; #konfliktuskezelés; #motiváció; #empátia; #D.Goleman; #coachingéspszichológia;
„Egy ilyen okos ember és mégis, hogy viselkedhet így másokkal?
A minap egy beszélgetésben tette fel ezt a kérdést az egyik ügyfelem, de gondolom, mindannyian találkoztunk már hasonló jelenséggel, amikor egy tájékozott, intelligens ember teljesen ügyetlenné válik társas helyzetben.
Hasonló felismerés indította el az érzelmi intelligencia kutatásokat a 80-as években. Igen, ez egy alig 40 éve ismert jelenség…
Maga az érzelmi intelligencia fogalma azért született meg, mert felismerték, hogy a hagyományos intelligencia meghatározások kevésbé alkalmasak az élet különböző területein elért sikerek, beválások bejóslására. Hisz az, hogy valaki hogyan boldogul a munkahelyén, milyen karrierutat tud bejárni, az nem csak kizárólag az intellektuális képességein múlik, hanem azon is, hogy hogyan viselkedik társas helyzetekben, mennyire tud olvasni mások megnyilvánulásaiból és mennyire van tisztában a saját működésével.
Az érzelmi intelligencia fogalmát Mayer és Salovey (1990) írták le először, de a köztudatba Daniel Goleman 1995-ben megjelent könyve révén került be.
D. Goleman leírásában az érzelmi intelligencia öt összetevőből áll:
1. Éntudatosság, saját állapotunk, érzelmeink pontos és tudatos észlelése
2. Önszabályozás, önkontroll, érzelmeink kezelésének képessége
3. Motiváció, elköteleződés
4. Empátia, mások érzelmeinek pontos észlelése és lereagálása
5. A társas viszonyok kezelése, kommunikáció, konfliktuskezelés
Az EQ-val kapcsolatban az a jó hír, hogy az IQ-val szemben fejleszthető, bármelyik területének edzése hozzájárul EQ-nk erősítéséhez!
Az érzelmi intelligencia arra is hatással van, hogy hogyan kezelünk stresszel járó helyzeteket. Egy közelmúltbeli, sürgősségi személyzet körében végzett kutatás arra mutat rá, hogy a magas EQ-jú személyek inkább kihívásnak tekintik a vészhelyzetet és képesek átvenni a helyzet megoldása érdekében az irányítást. Ezzel szemben az EQ-ban alacsonyabb értéket mutató személyek fenyegetésnek tekintik a cselekvésre felszólító helyzetet, és hajlamosak átengedni a döntést, esetleg megpróbálnak elmenekülni a helyzetből.
Egy másik fontos, közelmúltbeli kutatás a közösségimédia használat negatív hatására hívta fel a figyelmet. A személyes interakciók nagyobb lehetőséget biztosítanak az érzelmi közelségre és kapcsolódásra, mint az online kommunikáció. Az elmúlt két évtizedben az e téren bekövetkezett változások hosszabb távon pl. az empátia csökkenésének veszélyével járhatnak.
Öt tipp az EQ fejlesztéséhez:
1. Figyelj az érzéseidre! Időről időre tudatosítsd magadban, hogy vagy éppen, milyen érzések vannak benned?
2. Gyakorold az érzelmeid kifejezését! Fogalmazd meg egyes szám első személyben, akár pozitív, akár negatív érzelmi állapotban vagy: „Nagyon hálás vagyok neked azért, hogy…”
3. Próbáld meg beleképzelni magad mások helyzetébe, eljátszani a gondolattal, hogy mi járhat a fejükben, mi lehet fontos számukra…
4. Teremts magad számára időt, hogy tisztázd, milyen értéke a legfontosabb számodra, mi az, ami a leginkább motivál téged…
5. Teremts magadnak lehetőséget olyan emberi kapcsolódásokra, amelyekben őszintén, segítő módon kaphatsz és adhatsz visszajelzést.
... See MoreSee Less

2 days ago

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Lábtöréssel könnyebb... Mentális betegségek a munkahelyen. - Puskár Ildikó - […] lehetnek munkahelyen is, részben a hangulati zavar miatt, vagy a társuló alvási nehézség következményeként. Több műszakos munkarendben […]
  2. Érzelmek kezelése a munkahelyen - Puskár Ildikó - […] Az érzésünk vizsgálatának első lépése az érzelmi reakcióink nyomon követése. […]
  3. Gondolj, gondolj, gondolkodj! Vagy mégsem...? - Puskár Ildikó - […] Az érzésünk vizsgálatának első lépése az érzelmi reakcióink nyomon követése. […]
  4. Hagyd abba a konfliktuskerülést! De hogyan? És miért? - Puskár Ildikó - […] düh, a frusztráció és más érzelmi reakciók beárnyékolhatják a racionális […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!