fbpx

Önértékelés erősítése – DIY – Csináld magad!

Mit tehetünk önértékelésünk erősítéséért?

DIY – Csináld magad!

Az önértékelés az, amit magunkról gondolunk, amilyen képet magunkról magunknak kialakítunk, ahogy önmagunkkal vagyunk.
Amikor ez pozitív, bízunk magunkban, elégedettek vagyunk önmagunkkal és képességeinkkel, kompetenciáinkkal.
Önértékelésből a túl kevés és a túl sok is okozhat nehézséget. Az első esetben az illető kételkedik abban, hogy a céljait, vágyait meg tudja-e valósítani, függhet mások megítélésétől, szüksége van a folyamatos visszajelzésre, megerősítésre, ellenkező esetben elbizonytalanodik saját magában, tettei helyességében.
Az irreálisan magas önértékelés elsőre pillanatra nem tűnik problematikusnak, hisz az ilyen személy bízik magában, el is érhet sok dolgot. Valójában azonban nehezen veszi a negatív visszajelzéseket, nehezen vonja le a hibákból a következtetéseket, másokat tehet felelőssé azokért. Mindez pedig a fejlődésének akadálya lehet.
Önmagunk reális értékelése az életünk minden területén kedvező hatással bír. Aki helyesen képes megítélni saját értékét, és kellő mértékben képes szeretni önmagát, sokkal hatékonyabban tudja megvalósítani saját vágyait, kapcsolataiban sokkal boldogabb lehet, és általában jobban ki tud teljesedni a hétköznapokban. Az egészséges önértékelés segít minket ellenállóvá és reménytelivé válni az életünkben.

Mi különbözteti meg a gyengült és az egészséges önértékelést?

Gyengült önértékelés
Egészséges önértékelés
Elégedetlen önmagával Jól érzi magát a bőrében
Nincs tudatában, vagy elégedetlen saját erőforrásaival Ismeri és elismeri erőforrásait
Kételkedik önmagában, inkompetensnek érzi magát Magabiztosnak, kompetensnek érzi magát
Elrejti véleményét, inkább egyetértést mutat másokkal Őszintén bevállalja véleményét
Mások véleménye erősen befolyásolja döntéseiben Bízik saját döntési képességében
Védekező, vagy önalávető a kritikákkal kapcsolatban Örül a visszajelzéseknek
Bizalmatlan a dicséretekkel kapcsolatban, inkább kitér előlük Nyitottan, pozitívan fogadja a dicséretet
Szüksége van mások útmutatásaira Saját belső mércéje alapján cselekszik
Félénk a kezdeményezésben és a megvalósításban Aktívan lépéseket tesz céljai eléréséért
Irigységet érez és magához viszonyítja mások boldogulását Örül mások a boldogulásának
Bíráló, kritizáló másokkal szemben Elfogadó másokkal
Boldogtalan kapcsolataiban Elégedett a kapcsolataiban
Másokra hagyatkozik saját igényei kielégítésében Figyel saját igényeire, kívánságaira

önértékelés

Az önértékelés számos dologra hatással van.

Az önértékelésünk megjelenik abban, hogyan érezzük magunkat, hogyan viselkedünk, mennyire érezzük magunkat boldognak, elégedettnek.

Az önértékelésünk lassan változik, viszont bizonyos életesemények rövid távon is hatással lehetnek rá. Az önértékelés a személyiségfejlesztés alapja.

Például a szakítások, betegségek, állásvesztés, negatív következményekkel járó döntések rövid távon gyengíthetik azt. Ha valakinek gyengült az önértékelése, úgy ezek a helyzetek megerősíthetik ezt az önképet. Ha pedig pozitív, egészséges önértékeléssel értek minket ezek a változások, többnyire hamarosan vissza tudunk térni ahhoz, hogy pozitívan gondolkodjunk önmagunkról és jövőnkről.

Ez abból fakad, hogy egészséges önértékeléssel bírók maguknak tudják be, ha a dolgaik rendben mennek. Ha pedig nem, akkor sorra veszik a külső okokat, és reálisan értékelik hibáikat, hiányosságaikat is. Azon vannak, hogy ennek tükrében fejlődjenek.

Az egészséges önértékelésnek tehát része, hogy képesek vagyunk reálisan értékelni erősségeinket és gyengeségeinket.

Nem értékeljük túl mások véleményét, visszajelzéseit, nem tekintjük hibáinkat tragédiának.

Hogyan hat a sérült, irreális önértékelés?

A csökkent önértékelés minden kapcsolatunkat befolyásolja, beleértve a saját magunkhoz fűződő viszonyunkat is. Bizonytalannak érezzük, folyton másokhoz hasonlítjuk, túlzott és alaptalan kritikával illetjük magunkat. Nem ismerjük el értékeinket, nem tartjuk fontosnak és nem fejezzük ki igényeinket és kívánságainkat. Ehelyett feláldozzuk magunkat másokért, vagy épp ellenkezőleg, megpróbálunk hatalmat gyakorolni felettük annak érdekében, hogy jobban érezzük magunkat.

Például manipulálunk vagy leértékelünk másokat, féltékenységet provokálunk, vagy korlátozni akarjuk a másokkal való kapcsolataikat.

Tudatosan vagy tudattalanul lebecsüljük önmagunkat, ideértve a pozitív képességeinket és tulajdonságainkat.

Az önértékelésünk minősége hatással van kommunikációnkra is, hiszen a másokkal folytatott beszélgetéseinkben a „sorok között” arról is üzenünk, hogy hogy vagyunk saját magunkkal és a partnerrel.

Gyengült önértékelés esetén nehézséget okozhat asszertíven kommunikálni, viszont a tanult asszertív technikák sikeres alkalmazása pozitív visszacsatolást is adhat az önértékelés erősítéséhez.

önértékelés

Hogyan tudjuk önértékelésünket erősíteni?

Ha felismerjük önértékelésünkből fakadó életvezetési nehézségeinket, megváltoztathatjuk és felépíthetünk egy egészséges önértékelést.

Az önértékelés erősítése nagyon egyszerűen megfogalmazva azt jelenti, hogy megismerjük és elfogadjuk magunkat, jóban leszünk saját magunkkal.

1. Tegyük magunkat önmagunk számára fontossá!

Sok esetben a szülők azt tanítják a gyerekeiknek, hogy mások igényeinek előtérbe helyezése erény, míg a sajátok prioritásba helyezése önzés. Ugyanakkor saját igényeink állandó háttérbe szorítása nincs jó hatással az önértékelésre.
Mit jelenthet saját igényeink előre sorolása a valóságban?

Azt, hogy tisztában vagyunk saját igényeinkkel és annak megfelelően cselekszünk, ahelyett, hogy mások érdekében figyelmen kívül hagynánk azokat.
Ezt persze könnyebben leírni, mint megtenni, különösen ha már rutinná vált a saját szempontok hátulra sorolása.

Tegyük fel magunknak gyakrabban a kérdést: Mit szeretnék ebben a helyzetben igazán?

Mire vágyunk?

És persze kezdjünk is hozzá ezeket képviselni… Egy idő után megtapasztalhatjuk, hogy ha magunknak fontossá válunk, mások is komolyan veszik kívánságainkat.

2. Mondjunk le arról, hogy mindenki szeressen bennünket!

Ha döntéseinkben, viselkedésünkben mindig mások elégedettségére figyelünk, akkor nehéz lesz a saját boldogságunkat megtalálni.

A főnököm szerint az a megfelelő, ha…
A szüleim azt gondolják, hogy …
A barátaim szerint…
Ismerősök ezek a mondatok, ezek a gondolatok? Valójában sokszor ezek alapján reagálunk helyzetekben, ezekre gondolunk, amikor a saját magunk értékeléséről van szó.

Ha olyan dolgokat csinálunk, amit valójában nem szeretünk, vagy úgy teszünk, mintha olyan tulajdonságaink lennének, amelyek valójában nincsenek, annak érdekében, hogy mások elfogadjanak, akkor ez negatív hatással lehet az önértékelésünkre.

Az önértékelés erősítése felé az egyik legfontosabb következő lépés az, hogy arra fókuszálunk, hogy mit szeretnénk és milyenek vagyunk.

3. Tudatosítsuk magunkban, hogy kik a példaképeink!

Kire hallgatunk fontos döntésekben? Kire nézünk fel szakmai tapasztalata, viselkedése, elért eredményei alapján? Ha az önértékelésünkkel szeretnénk foglalkozni, akkor bizony jó, ha azzal is tisztában vagyunk, hogy ezeket kik befolyásolják, kik voltak hatással arra, ahogy most látjuk önmagunkat.

4. Figyeljük meg, hogy beszélünk önmagunkkal!

Mindannyian valamilyen módon beszélünk önmagunkkal, akár hangosan, akár csak gondolatban, és az általunk használt szavak tükrözik a magunkról kialakított képünket, hogyan látjuk önmagunkat.
Az „Én úgysem tudom megcsinálni, béna vagyok hozzá” típusú önbeszéd visszahat az önértékelésünkre és ez még negatívabb önbeszédet eredményez.
Kezdjünk el kedvesen, pozitívan beszélni magunknak, magunkról!
Apró gyakorlat ehhez, a pozitív tulajdonságlista készítése.
Ha bármikor, amikor valami negatív felbukkan a gondolatunkban, ellensúlyozzuk ezeket a gondolatokat oly módon, hogy felírunk valamit pozitív tulajdonságot a listánkba, amíg a pozitív önbeszéd szokássá nem válik.
Ha már megy magától, a lista akkor is folytatható!

5. Nyugtázzuk sikereinket!

Sokszor éri a vád a vezetőket, hogy nem adnak pozitív visszajelzést a beosztottaknak. De vajon mi megbecsüljük-e rendesen saját sikereinket? Azt mondjuk, hogy „Nem volt ez nagy dolog. Bárki meg tudja csinálni.” Ezzel megnehezítjük magunknak, hogy reálisan lássuk saját eredményeinknek. Néha érdemes felidézni néhány évvel korábbi önmagunkat és tudatosítani, mennyit fejlődtünk, változtunk. Jó lehetőség erre – ahogyan több ügyfelem is tetta – az önéletrajzunk aktualizálása.

6. Tanuljuk meg és gyakoroljuk a NEM-et mondást!

A következő eszköz amivel saját magunkat prioritásban tudjuk tartani, ha megtanuljuk, hogyan kell határozottan, és tiszteletteljes módon NEM-et mondani olyan dolgokra, amelyeket nem szeretnénk elvégezni, megtenni.

Ha megtanulunk nemet mondani, megtanítjuk másoknak is, hogy tiszteletben kell tartaniuk a határainkat, és hogy nem hagyjuk magunkat kihasználni. Ezzel pedig magunkban is megerősítjük, hogy jogunkban áll kiállni ezen határok védelméért. A nemet mondás elkezdésével azt is elérhetjük, hogy az energiapazarlók helyett a fontos, célravezető feladatokkal tudjunk foglalkozni.

7. A következő készségek fejlesztése, trenírozása szintén hozzájárul az egészséges önértékelés megalapozásában és fenntartásában.

  • Saját érzéseink tudatosítása, megélése. Ha nem ismerjük fel, nem tartjuk tiszteletben az érzéseinket, akkor arra kell hagyatkozunk, hogy mások mit akarnak, hisznek és éreznek.
  • Árnyalt gondolkodás. Igyekezzünk szakítani a fekete/ fehér típusú gondolkodással, keressük a „szürke árnyalatokat”. Azáltal, hogy több lehetőséget tudunk látni, új alternatívákat nyitunk meg magunk számára a dilemmáink átgondolására.
  • Asszertív kommunikáció. Számos asszertív technika megtanulható, mint pl. az „Én-közlés”, törött lemez technika, értő figyelem, amelyek segítségével hatékonyabbá válik önmagunk képviselete. A gondolataink, érzéseink és vágyaink közvetlen és őszinte kifejezésével megmutatjuk, hogy kézben tartjuk saját dolgainkat, kiállunk azok mellett és vállaljuk azokért a felelőséget.

Tehát az önértékelésünk nem egy megváltoztathatatlan, velünk született tényező, hanem egy alakítható alkotóeleme az életünknek, amivel érdemes foglalkozni, mert mindenre hatással van. Ha gyengült, vagy még csak erősödőben van önértékelésünk, vannak egyszerű lépések, amelyeket mi magunk is megtehetünk önmagunk érdekében.

És ha úgy érzed, hogy  coachként tudlak támogatni az önértékelésed fejlesztésében, akkor itt tudsz jelentkezni: 

https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes

Vagy ezen a számon is megtalálsz: 

0630-9281-469

Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor a Megtartó Vezető képzés jelenti a legközelebbi alkalmat.

Aztán pedig a DISC Kommunikációs képzés.

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

1 week ago

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Mindfulness, avagy menjetek dobolni! - Puskár Ildikó - […] A szimmetrikus dobolásban „learatni” munkánk gyümölcsét egészen felemelő, önbecsülést … […]
  2. Automatikus vázlat - […] Ha erősödünk az asszertivitás terén, az növelheti önértékelésünket és befolyásolja mások rólunk kialakított képét is. […]
  3. Vezető születik, avagy 10-es skálán mennyire? - Puskár Ildikó - […] látható, itt is a briefes erőforrásvadászat […]
  4. Nyomd, Bébi, nyomd! - 2020 a visszapillantó tükörből - Puskár Ildikó - […] segítő energiák áramlását kollégákkal, ügyfelekkel: az egymástól nyert töltettel önmagunkat erősítve tudtunk aztán ismét másokat […]
  5. Hogyan legyél sikeres introvertáltként az állásinterjún? - Puskár Ildikó - […] Nemcsak az állásinterjún jön jól, viszont ez előtt kiemelkedően hasznos, ha introvertáltként sorra vesszük erősségeinket, megfogalmazzuk magunknak, hogy az…
  6. A kintsugi üzenete - Puskár Ildikó - […] erőforrások azok, amelyek megvannak, amelyek fontosak számunkra, amelyekre építhetünk és amelyek értéket […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!