fbpx

Hogyan legyél sikeres introvertáltként az állásinterjún?

Hogyan legyél sikeres introvertáltként az állásinterjún?

Az introvertáltakról általánosságban el lehet mondani, hogy nem kedvelik a változásokat, így a munkahely váltást sem. Ha pedig mégis rászánják magukat, vagy épp rákényszerülnek, akkor máris egy állásinterjún találhatják magukat, ami ismét nem az ő kedvenc terepük.

Az állásinterjúk bárki számára stresszesek lehetnek, hisz be kell bizonyítanunk, hogy a munkánk alapján mi vagyunk a megfelelő jelölt. Láttatnunk kell, hogy könnyű vagy egyenesen nagyszerű lesz velünk dolgozni. Tudatában vagyunk, hogy ennek érdekében meg kell osztanunk magunkról néhány, akár személyes dolgot is az ismeretlen interjúztatókkal.
Ezt a helyzetet különösen nehéznek találhatják az új szociális kapcsolatoktól magukat legszívesebben távol tartó introvertáltak.

De nem csak ezeket a belső gátló tényezőket kell legyőzniük, hanem külső akadályokat is, amint az alábbi kísérletek is bizonyítják.

introvert

Akert és Panter (1988) vizsgálati eredményei arra erősítettek rá, hogy személyiségjegyeink hatással vannak a viselkedésünkre és a magunkról kialakított image-re, így közvetve az eredményességünkre is.

Ehhez kapcsolódtak Hills és Argyle (2201) megfigyelései, melyek szerint az állásinterjún az interjúztatók jellemzően inkább az extroverzió vonásait mutató pályázókat preferálják, mivel ezek a jelöltek – lelkesedésük magas szintjéből kifolyólag – több elégedettséget és boldogságot sugallnak önmagukról, és ezt észlelik és értékelik az interjúztatók.

Kiket nevezünk introvertáltaknak?

Mindenekelőtt fontos, hogy az introvertáltság nem azonos a szorongásra való hajlammal. Mind az introvertáltak, mind az extrovertáltak lehetnek félénkek és szorongók.
Az extroverzió-introverzió az élményfeldolgozás egy spektrumát jelenti. Az extrovertált elsődlegesen kifelé él, vagyis a külvilág ingerei felé fókuszál, az introvertált pedig a belső élményeire helyezi a hangsúlyt, „befelé figyel”.
Ennek hátterében agyi működésbeli sajátosságok húzódnak meg. Az extroverzió-introverzió mint alapvonás az ARAS pályarendszer (felszálló retikuláris aktivációs rendszer) eltérő működéséből fakad, ami többek között a szervezet általános izgalmi, éberségi állapotáért felelős.

Mivel az agy egyensúlyi állapotra törekszik, minél magasabb az alap izgalmi (arousal) szintje valakinek, annál érzékenyebb a külvilágból érkező ingerekre – tehát annál introvertáltabb, minél alacsonyabb az arousal szint, annál több ingerre lesz befogadóbb, tehát annál extrovertáltabb. Ez magyarázza a két típus magatartásbeli eltéréseit.

Introvertáltak főbb jellemzői:

  • Inkább egyedül szeretnek dolgozni
  • Szívesebben beszélgetnek egy valakivel, és maximum kisebb csoportokban érzik jól magukat.
  • Időre van szükségükük, hogy pihenjenek és feltöltődjenek
  • Fizikailag is kimerültnek érezhetik magukat a nagy vagy hangos társas interakciók miatt
  • Kisebb, de szorosabb baráti kapcsolatai vannak
  • Kíváncsiak, önelemzők
  • Szívesebben írnak, mint beszélnek
  • Tempójuk visszafogott

Mindezeket a kommunikációs partner félénkségként, titokzatosságként, reaktivitásként és alacsony energia szintként értelmezheti. Ennek a potenciális hatásnak az ellensúlyozásával kell dolgozniuk az introvertáltaknak egy állásinterjún.

A fentieket alapul véve mit tehetnek mégis az introvertáltak, hogy a felvételi esélyeiket javítsák?

Semmiképp nem kell az introvertáltaknak extrovertálttá válniuk, hisz az a későbbiekben sem kivitelezhető napi 8 órában…

introvert

„Az introvertáltak trükkje az, hogy elfogadják és tisztelik a stílusukat, ahelyett, hogy hagynák, hogy az uralkodó normák elsöpörjék őket.” – Susan Cain

Két területre összpontosítunk:

1. Önismeret

Nemcsak az állásinterjún jön jól, viszont ez előtt kiemelkedően hasznos, ha introvertáltként sorra vesszük erősségeinket, megfogalmazzuk magunknak, hogy az adottságaink milyen előnyt jelentenek a meghirdetett munkakörben. Tudatosítjuk magunkban, hogy a viselkedésünkből fakadó természetes erősségeket hogyan lehet az interjúban hangsúlyossá tenni, mi szokta segíteni azt, hogy a legjobb formánkat hozzuk (mindenkinek van legjobb formája 😊), mi segítheti magabiztosságunkat.

Legyünk tisztában a nonverbális kommunikációnkkal és gondoljuk végig, hogy tudják ezek segíteni a beszélgetés sikerességét.
Ne felejtsünk el mosolyogni és szemkontaktust tartani, mivel ezek segíthetnek abban, hogy magabiztosnak tűnjünk az interjúztató számára. Győződjünk meg róla, hogy egyenesen ülünk, hisz könnyű belesüppedni egy székbe, ha kényelmetlenül érezzük magunkat. Legyen egyenes a testtartásunk, ez is segíti a magabiztos hatást.
Figyeljük a hangunkra is, különösen, hogy mennyire hangos. Amikor kényelmetlen a téma, nagyon elhalkulhatunk, akár a motyogásig is.

2. Felkészülés

Idetartozik a mentális „edzés” (elképzelni az interjúhelyzet fordulatait) és a szükséges információk begyűjtése és rendszerezése is.

Néhány felkészülési szempont:

  • gyakori interjúkérdésekre adott saját válaszok
  • a helyzetnek megfelelő, ám mégis kényelmes öltözék választása
  • információszerzés a vállalatról, az interjúztatóról, a termékről
  • kérdések gyűjtése a cégről, munkakörről: ez és a beszerzett információk segítenek majd a párbeszéd fenntartásában
  • lehetséges small talk témák
  • pozitív, a munkához kapcsolódó történetek gyűjtése
  • a magánéletről komfortosan megosztható információk beazonosítása
  • elakadáskor, esetleges nehéz helyzetnél használható „scriptek”, pl. „Ezt a kérdést nagyon fontosnak tartom, hadd gondoljam végig…”
  • érdemes a kérdésekből jegyzeteket készíteni az interjúhoz. A jegyzettömb és toll felkészültséget sugároz és az izgulás miatti árulkodó kézmozgásokban is segít
  • az interjút hasznos gyakorolni, önmagunknak, családtagunkkal, tükör előtt, stb.
  • testi, lelki felkészülés: az introvertáltaknak nagyon fontos, hogy tartalékolják az interjúra a szociális energiáikat, ezt pihenéssel, nyugodt, kellemes időtöltéssel tudják biztosítani.

Mire figyelj még az interjú során introvertáltként?

  • Az introvertált típus erőssége a másokra való odafigyelés képessége, ezt használjuk tudatosan! Figyeljük és kövessük a beszélgetőpartner pozitív testbeszédét, mozdulatait, ez segít az ún. rapport építésben.
  • Az interjú során összpontosítsunk az eredményekre és a pozitívumokra. Ha az interjúztató problémáról, nehéz szituációkról kérdez, fogalmazzuk meg a helyzet hasznait, pozitívumait is, például azt, hogy mit tanultunk ezekből a tapasztalatokból.

Általában is javasolt, de az introvertált jelölteknek különösen, hogy küldjünk egy követő emailt az interjúztatónak állásinterjút követő 24 órán belül, hogy megköszönjük a lehetőséget.
Az interjú után a lehető leghamarabb érdemes jegyzeteket készíteni. Jegyezzük fel, hogy mi ment jól, min javíthatnánk, és milyen kérdéseket szeretnénk feltenni egy következő interjún.
Tehát készüljünk fel, de igyekezzünk nem rágörcsölni. Ne ragaszkodjunk szó szerint a megtervezett válaszainkhoz, használjuk azokat kreatívan

Tartsuk fejben, hogy introvertáltként is számos erősségünk és erényünk van, amit tudunk jövendő állásainkban kamatoztatni. Vegyük ezeket birtokba, lakjuk be őket és érezzük velük jól magunkat az állásinterjún is.

És ha trénerként, coachként tudlak támogatni a karrierváltásodban, akkor itt tudsz jelentkezni: https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes

Vagy ezen a számon is megtalálsz: 0630-9281-469

Ha tréningen vagy coaching programon szeretnél velem találkozni, akkor itt is elérsz: Megtartó Vezető képzés vagy Asszertív kommunikáció tréning vagy Tavaszi coaching program.

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

1 week ago

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!