fbpx

Mutasd meg a DISC profilod, megmondom, hogyan reagálsz a változásokra

Mutasd meg a DISC profilod, megmondom, hogyan reagálsz a változásokra

A közösségi oldalak tele vannak az aktuális változásokra adott reakciókkal. Az embereket eltérő módon érinthetik a változások, de ettől függetlenül is sokféle, akár egymásnak ellentmondó reakciók is olvashatók.
Ha hasonló is a változások hatása két emberre, mégis az egyik lehet azt mondja, ő már ki is találta, mit fog tenni, míg a másik nem lát kiutat, szorong, ledermed.

Vajon mi lehet ezeknek a különbségeknek a hátterében?

A DISC pszichometriai modell segítségünkre van ezeknek a különbségeknek a megértésében és nagyban hozzájárul saját változási folyamataink megkönnyítéséhez és a környezetünkben élők reakcióinak jobb kezeléséhez.

A DISC profil két viselkedési dimenzióra épül, amelyek négy alapstílust határoznak meg. Minden stílusra jellemző, hogy milyen környezetet részesít előnyben, hogyan kommunikál, hogyan kezeli kapcsolatait. A négy alapstílushoz más-más meghatározó félelem, motiváció és változáshoz való hozzáállás kötődik.

A stílusok ismerete alapján azt is tudhatjuk, hogy kinek mi okoz elsősorban stresszt és hogyan reagál normál, illetve erős stresszre.

Miért fontos ez a tudás? A változási folyamatot sok ember intenzív érzelmekkel és komoly stresszreakciókkal éli meg, ami plusz nehézséget okozhat a megoldáskeresés útján.

A DISC egy mozaikszó: Döntésképesség (Dominance), Interaktív (Influence) , Stabil ( Steadiness ) és Körültekintő (Conscientiouness)

A DISC profil mögött egy olyan viselkedési modell és értékelési eszköz áll, amely segít megérteni, hogy

– hogyan viszonyulunk a kihívásokhoz, döntési helyzetekhez (D),

– hogyan befolyásolunk másokat (I),

– milyen tempóban reagálunk a környezetünk történéseire (S) és

-milyen a viszonyunk a keretekhez, szabályokhoz (C),

mindez egy alacsonytól a magas értékig terjedő spektrum mentén.

A DISC stílusunk ismerete segíthet megtalálni és kiemelni erősségeinket a változási folyamatokban és hogy felismerjük és kezeljük korlátainkat ezekben az egyébként is nehéz időszakokban.

Fontos tudni, hogy a DISC stílus nem határozza meg, hogy képes-e valaki a változásra vagy sem, hanem azt jelzi, hogy hogyan reagál arra, mi játszódik le benne és milyen gátló és segítő tényezők állnak rendelkezésére.

A DISC profil ismerete segít nekünk abban, hogy sokkal mélyebben és összetettebb szinten megértsük magunkat és másokat.
Ha figyeljük a változásokra adott reakciókat, akkor nagyjából háromféle mintázatot látunk:

  • Vannak, akik szeretik a változást.
  • Vannak, akik eltűrik a változást.
  • Vannak, akik tagadják, igyekeznek nem meglátni vagy kifejezetten nem szeretik a változást, és megpróbálják elkerülni azt.

Rád melyik jellemző?

disc modell

Itt találsz részletesebb leírást a DISC személyiségtipológiáról.    DISC e-book letöltése

A változáskezelés 4 módja

Változáskezelés D (piros) stílusban

A magas D-k gyors döntéseket hoznak, könnyen a ráállnak a változás útjára, sőt sok esetben ők kezdeményezik azt, ha nem látják hatékonynak a jelenlegi működésmódot.

Merészek és kockázatvállalók. Sokuk újító szellemű, szeretik az új ötleteket. Ezek pozitív adottságok a változásokkal kapcsolatban, ám előfordul, hogy gondolkodás nélkül vagy kevés információ birtokában cselekednek, ami magas kockázattal járhat és ami negatívan hathat más, a változásban szintén érintett, ám más stílusú személyekre.

A Döntésképeseket motiválja, ha gyors eredményeket, hatékonyságnövekedést tapasztalnak a változások eredményeként.
A változáshoz való gyors alkalmazkodás mellett fontos azt is tudni a D stílusúakkal kapcsolatban, hogy ha nem tudja magáénak tekinteni a változást (például mert kihagyják az előkészületből), akkor komoly ellenállást is tapasztalhatunk a részéről. Ez konkrét lépésekben is megmutatkozhat a változás ellenében, vagy erős negatív érzelmi reakcióban, dühben, haragban.

Változáskezelés I (sárga) stílusban

Izgalommal tölti el őket a változás és erről rögtön szeretnének másokkal is beszélni. Nagy lelkesedést mutatnak, és az újdonságok első alkalmazói között vannak. Kreatívak a megoldáskeresésben és szívesen, nyíltan megosztják az ötleteiket.

Az I-kel kapcsolatban az a kihívás, hogy a végrehajtási fázisban is összpontosítani tudjanak, amikor már nem annyira érdekes, izgalmas a folyamat. Hajlamosak a változási folyamatot is játékként tekinteni, és szeretnek részesei lenni az új lehetőségek keltette izgalomnak. Ha elkötelezettek a változás mellett, szívesen válnak szószólóivá is. A környezetükben élőket is tudják bátorítani, tartani bennük a lelket a nehéz pillanatokban, viszont ha nem, akkor elviccelhetik, elhumorizálják a változást.

Változáskezelés S (zöld) stílusban

A magas S számára kihívás minden változás, hisz az alaptörekvésük a meglévő működési mód fenntartása. Szeretik a kiszámítható és nyugodt állapotot.

„Ha nem romlott el, ne javítsd meg.” De ha elromlott, akkor se dobd ki…

Fontos számukra, hogy minél hamarabb informálódjanak a lehetséges változásokról, hogy legyen idejük hozzászokni a gondolathoz.

Bár kezdetben nagyon nehezen fogadják be a változást, ám ha van idejük megérteni a változás mögött meghúzódó logikát, és úgy érzik, hogy van képességük, lehetőségük van annak kezelésére, akkor aktívvá, támogatóvá tudnak válni.
Fontos, hogy tudják, merre tart a változás és mi lesz ebben az ő feladatuk.
Ami az időn kívül segítheti őket a változási folyamatban, az az, hogy nehezen bírják a feszültséget, a stresszt és az új működésbe való beállás ezektől is tudja őket mentesíteni valamennyire.

Változáskezelés C (kék) stílusban

A magas C-k kiváló analitikai készségekkel rendelkeznek, törekszenek a részletek megismerésére, nagyon szisztematikusak és óvatosak. Rálátnak a hibákra és betartják a működési szabályokat. Vagy ha azok hiányosak, maguk kreálnak újakat.

Ebben a stílusban a változás kapcsán az a kihívás, hogy minden részletre előre szükségük van, és kérdéseik és észrevételeikkel kekeckedőnek, ellenállónak, negatívnak tűnhetnek. Pedig ők csak alaposan fel szeretnének készülni minden lehetőségre és ez nagyon hasznos lehet a változás előkészítés lépésénél.

Lehet, hogy segítségre szorul a távlati célok figyelembevételével kapcsolatban, hisz elviszi a fókuszt a részletekkel való foglalkozás.
Stabilitásához szükség van tervezhetőségre és a káosztól való mentesség érzésére.

DISC profil

A fentiek jellemzik az alapstílusokat a változásra való reakcióik tekintetében.

Azonban a teljes DISC profil ismerete ad árnyaltabb, pontosabb képet a viselkedés előre jelzéséhez, az erőforrások és gátló tényezők beazonosításához.

És ha coachként tudlak támogatni a DISC modell minél eredményesebb használatában, akkor itt tudsz jelentkezni: 

https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes

Vagy ezen a számon is megtalálsz: 

0630-9281-469

Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor itt is elérsz (persze mostanában csak virtuális módon…): Megtartó Vezető képzés vagy DISC Kommunikációs képzés.

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

1 week ago

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!