fbpx

DISC a csapatban – Lásd színesben a munkatársaidat!

Hatékony szervezet, elégedett munkatársak – építs színes csapatot!

disc csoportkép

Ha ezt a fotót látjuk egy munkacsoportról, vagy akár csak bepillantunk az irodába (vagy a Teams értekezletbe), sok mindent meg tudunk állapítani róluk. Milyen a hangulat, kik a meghatározó emberek, mennyire kedvelik egymást stb.

Azonban ahhoz, hogy viszonylag rövid időn belül rálássunk arra, hogy az egyes tagokat mi motiválja, mi várható tőlük egy együttműködés során, vagy hogyan láthatja őket a szervezet többi része, jóval több információt nyújt egy ilyen DISC team kép. (és most csak néhány szempontot soroltam fel…)

DISC team

Ez a kép egy gyártó cég vezetői csapatának a DISC team profilja.

Egy olyan csapaté, akikhez a nemrég kinevezett vezetőjük kért segítséget.

Azért mert bár minden egyes tag a saját területén kiváló szakember, nem boldogulnak egymással, sok a sértődés, a kimondatlan konfliktus és egyébként is nehéz a többségüket bármilyen változásra rábírni.

De nem találják az okot és a megoldást sem.

A vezető egy olyan módszert keresett, amellyel ki tudja őket billenteni ebből a helyzetből.
Így jutottunk el az igénytisztázó beszélgetésen a DISC alapú együttműködésfejlesztéshez.

Ha szeretnéd feleleveníteni a négy alapstílus jellemzőit, akkor azt itt tudod megtenni: https://disc-teszt.hu/e-book-2/

Vezetői tréning

SZINERGIAFEJLESZTÉS ÉS INSPIRÁLÁS PROGRAM

Rövid, célirányos, személyre szabott, év eleji workshop. 

Olyan munkahelyi csoportoknak, akik szeretnének átfogó képet kapni a munkahelyi kommunikációjuk és együttműködésük fejlesztési lehetőségeiről.

Most kedvezményes áron! 

Működési mód azonosítása

Ha nem látunk rá a jelenlegi együttműködés sajátosságaira és benne az egyéni működésmódokra, akkor nehéz az előrelépési lehetőségekben gondolkodni a csapatunkkal kapcsolatban.

Nagyon sokféle irányba el lehet indulni, de ahhoz tudnunk kell, most hol vagyunk és melyek ennek az állapotnak a legfőbb jellemzői.

Aztán tudunk arról beszélni, hogy mi lenne ennél eggyel jobb.

Ilyenkor hasznos egy olyan keretrendszer, amelyik nem csak szempontokat ad egy munkacsoport működésének elemzéséhez. Egy olyan modell, aminek az elemei, a használt fogalmai, szimbólumai a mindennapi interakciókba és szóhasználatba is beépülnek.

Kutatások kimutatták, hogy a sokszínűség a jól teljesítő csapatok boldogulásának egyik összetevője.

Ez az, ami elégedett munkatársakhoz, pozitív munkavállalói élményhez vezet. Ahol a kreativitás, az innováció és az együttműködés erősségekké válnak, lehetővé téve a csapat számára a problémamegoldást és a hatékonyabb teljesítést a szervezeti célok elérése közben.

Persze nem minden esetben van lehetőség DISC team profil alapján választani adott pozícióra egy csapaton belül.

Ugyanakkor minden esetben segít, ha az azonosságoknak és különbségeknek tudatában van a csapat és ennek megfelelően alakítják ki a kommunikációs szabályokat, a mindennapi érintkezés rutinjait. És ez hangsúlyosan igaz hibrid munkamód esetén is. 

Együttműködési nehézségek csapaton belül

disc

A DISC keretrendszerén belül egy csapat esetében a főbb, stílusból fakadó problémák okai következők lehetnek:

  • Irányultságbeli eltérés: feladat vs. emberorientáltság különbözősége
  • Időgazdálkodás: egyes stílusok jól strukturálják az idejüket, tartják magukat a határidőhöz, míg másoknak ez nem fontos vagy nem az erősségük
  • Ingerfeldolgozás mélysége, sebessége: egy-egy információhalmazt adott stílus képviselője alaposan, elemző módon, hosszabb ideig dolgoz fel, míg mások épp ellenkezőleg, gyorsan, felületesen átfutva, néhány információt figyelembe véve. Ebből fakadnak a döntési eljárásokban is eltérések.
  • Rizikóvállalás: bizonyos stílusok képviselői jobban hajlanak a kockázatvállalásra, sőt, keresik a kockázattal bíró helyzeteket, míg mások inkább óvatosak, kerülik a rizikós szituációkat.
  • Konfliktuskezelés: vannak stílusok, akiknek képviselői nehezen bírják a konfliktusból fakadó feszültséget, vagy nem érzik magukat elég ügyesnek a saját véleményük képviseletében, míg más stílushoz tartozók brillíroznak konfliktushelyzetben, azt megnyerendő versenyként fogják fel.
  • Tempó: ez az egyik leggyakoribb feszültségforrás a stílusok, elsősorban az intro- és extrovertáltak között. Ehhez kapcsolódnak az időnyomáshoz való viszonyulásban megfigyelhető eltérések is.

Ezeknek a feszültségforrásoknak az ismeretében, ha a fenti DISC team képet megnézzük, mi az első kérdés, amit érdemes feltenni?

Ki a képen a cégvezető?

Ha ezt tudjuk, akkor még érthetőbbé válik az őáltala hozott probléma.

Várhatóan nem csak a csoporttagoknak egymás között, hanem a vezetőnek a csoporttal kapcsolatban (és önmagával kapcsolatban is) is lesz tennivalója.

A csoportképből az is kiolvasható, hogy mi az oka a konfliktusok elkendőzésének.

Aztán a szinergia programon meg is tapasztaltuk, hogy ha megfelelő konfliktuskezelés technikát adunk a résztvevők kezébe és biztonságos közeget, keretet teremtünk, akkor el tudnak indulni a nehézségekről, illetve azok megoldásáról a beszélgetések.

Miben segítenek még a DISC team keretrendszere révén előkerülő információk?

A résztvevők rálátnak, hogy senki nem „rosszaságiból” viselkedik úgy, ahogy, hanem a személyes stílusából fakadóan, ami azt is jelenti, hogy tudatos oda- és egymásra figyeléssel javítható az együttműködés minősége.

Miben segít a vezetőnek a DISC team riport?

DISC team

A vezető a DISC stílusuk figyelembevételével tud kommunikálni a munkatársakkal. Tudja, hogy milyen részletességet igényel, mire tud figyelni a legkönnyebben az adott kolléga, milyen motivációs eszközök jöhetnek szóba, várhatóan hogyan reagál a változásokra. Mi várható tőle stresszhelyzetben, hogyan fogja érezni magát egy bizonyos munkakörben.

Másrészt, DISC rendszer ismeretében észreveszi azokat az együttműködési helyzeteket, amelyekben a saját stílusából fakadnak a nehézségek és ezt tudatosan képes befolyásolni.

Mindezzel nagyban segíti azt, hogy megfelelő módon menjen át az információ és azt is, hogy elégedett munkatársakat tudjon maga körül.

De olyan esetekben is informatív a riport, ha a szervezeti egység számára kulcskérdés a szervezet többi része vagy az ügyfelek megítélése, illetve épp a saját csapat image-ük, üzeneteik kialakításán dolgoznak.

Hogyan használható a DISC csoportkép a kiválasztásban?

A nagy teljesítményű, sokszínűséggel és rugalmassággal rendelkező csapatok kiépítése kulcsfontosságú a szervezeti célok eléréséhez és a szervezeti értékek fenntartásához.

Ha ismerjünk a csapat összetételét és a jelentkezők DISC profilját, akkor meg tudjuk becsülni, hogy az adott jelölt mivel fog hozzájárulni a team működéséhez.

Fontos, hogy a DISC felmérés nem arra ad választ, hogy alkalmas-e az adott jelölt a munkakörre, hanem azt jelzi előre, hogy azt milyen módon fogja megvalósítani, illetve, hogy az együttműködésekben mi várható tőle és milyen inputokat hoz a csapat életébe.

A csapat természetes erősségei

A csoportkép egy másik nagyon értékes része az erősségekre való rálátás.

Előjelezhető általa, hogy a csapatnak várhatóan bizonyos feladatok kapcsán mi fog „csípőből” menni vagy egy projektfolyamatnak mely szakaszában várható a leggördülékenyebb előrehaladás.

Potenciális, DISC stílusból fakadó erősségek:

  • Kommunikáció intenzitása (sok „D” és „I”)
  • Új folyamatok, megoldások kialakítása (sok „D” és „I”)
  • Részletesség, pontosság (sok „S” és „C”)
  • Irányítás, előrehaladás (sok „D” és „I”)
  • Kitartás (sok „S” és „C”)
  • Végrehajtás („S” és „C”)

Hiányzó kompetenciák a csapatban

A csoportképről egyetlen pillantással kideríthető az is, hogy a csapatból hiányzik-e valami fontos tudás, képesség bizonyos stílus hiánya miatt. Például:

  • magas „D” hiánya miatt a döntéshozatali, vezetői képesség, céltudatosság;
  • magas „I” hiánya miatt a kreatív gondolkodás és ötletgazdagság, illetve mások motiválására való képesség;
  • magas „S” hiányában a humán tényezőkre való odafigyelés és a konszenzus megteremtésére való képesség;
  • a magas „C” hiányában a pontosságról, határidőkről és a feladat megoldásáról való gondoskodás.
onboarding

DISC riport alkalmazása az onboarding során

A kiválasztási folyamatban megismert DISC profil jelentős segítséget nyújt a vezetőnek az onboarding folyamatban is.

Előrelátható, hogy mi fog szinte magától menni, mire kell hangsúlyt helyezni és milyen esetleges nehézségek várhatók Ezzel megteheti az egyik első lépést a fluktuáció csökkentés érdekében.

Egy új szervezethez való csatlakozás izgalmas és félelmetes is lehet.

Ebben is megjelenik a DISC stílusok különbözősége.

A betanítás és beillesztés folyamata nagyszerű lehetőség arra, hogy az új belépő találkozzon és kapcsolatba kerüljön a kollégákkal. Elsajátítsa vagy éppen bizonyítsa a szakmai ismereteket, készségeket és ami legalább ilyen fontos, hasznos és elégedett munkatárs váljon belőle munkacsoportjában.

A bevezetési programok fontosak, akár online, akár személyesen.

A DISC segítségével a folyamatok racionalizálhatók, az információk testre szabhatók minden új munkatárs esetében.

A DISC rendszer alkalmazása a munkacsoport fejlesztésében egy jó eszközt jelent a tagok és a vezető számára is a munkatársak elkötelezettségének erősítéséhez, a munkahatékonyság növeléséhez.

Win-win megoldás mindenki számára és szinte bármilyen vállalati környezetben alkalmazható.

 

Te használod már a DISC modellt? 

Hogyan legyél sikeres introvertáltként az állásinterjún?

Introvertáltként is számos erősségünk van, amit tudunk jövendő állásainkban kamatoztatni. Vegyük ezeket birtokba és érezzük velük jól magunkat az állásinterjún is.

Kommunikációs gát, ami megállítja a beszélgetést.

Beszélgetéseinkben, különösen a feszült, konfliktusos helyzetekben nem mindegy, hogyan reagálunk a másik fél által mondottakra.

Vannak mondatok, amelyek tovább lendíthetnek a megbeszélésben, a helyzet megoldásában és vannak, amelyek kifejezetten blokkolják azt.

Útközben, egy életközépi válság skype-terápiája

Útközben, egy életközepi válság skype-terápiája Most egy olyan, egy ülésben elolvasható könyvet ajánlok, amely mind szakembereknek mind klienseknek érdekes olvasmányt, önismereti utazást kínál. Két dolog miatt vártam, hogy kezembe vehessem Szél Dávid, Útközben, egy...

A személyiségfejlesztés 10 összetevője

A személyiségfejlesztés egy mély és összetett folyamat, amely során az egyén aktívan részt vesz saját magának és képességeinek fejlesztésében.

Lábtöréssel könnyebb. Munkahelyi mentális betegségek.

Mentális betegségek a munkahelyen   Évtizedek óta folyó szakmai vita végére került pont azzal, hogy a kiégés bekerült a WHO által minősített egészségügyi rendellenességek, mentális betegségek közé.   A döntés értelmében a kiégés, azaz burnout „sikeresen nem...

DISC-kommunikációs és viselkedési riport

A DISC tipológia jelenti azt az elméleti és gyakorlati tudást, amelyet, mint viselkedéselemzési módszert az egész világon több mint 70 éve használnak.

Stresszhelyzet – DISC modell – eltérő stílusok, eltérő reakciók

A DISC rendszer jól használva optimalizálja az egyén viselkedését, illetve az egyén és környezete együttműködését stresszhelyzet esetén is.

Az élet fűszere vagy a halál csókja? – Stressz 2020

A COVID 19 árnyékában jó néhány újabb életesemény, állapot kívánkozik a stressz 2020-as listára. Arra a listára, ami más most sem rövid.

Önértékelés erősítése – DIY – Csináld magad!

Ha gyengült vagy még csak erősödőben van önértékelésünk, vannak egyszerű lépések, amelyeket megtehetünk az önértékelés fejlesztése érdekében. Használd őket!

Extrovertáltak és introvertáltak a karanténban

Hogyan éli meg a bezártságot az extrovertált és az introvertált személy? Mit tesznek és mit tehetnek annak érdekében, hogy a karantént elviseljék?

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
940
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

1 day ago

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Virtuális csoportok vérzivataros időkben - […] A kutatások azt mutatják, hogy a virtuális csapatok kevesebb mint 20%-át tanítják meg arra, hogyan lehet hatékonyan működni virtuális…
  2. Hagyd abba a konfliktuskerülést! De hogyan? És miért? - Puskár Ildikó - […] lehetőséget arra, hogy megismerd, ő hogyan gondolkodott a helyzetben, mi motiválta, hogy érezte magát. Próbálj meg belehelyezkedni a partner…
  3. Reális optimizmus? Veled született vagy tanulod? - Puskár Ildikó - […] nem. Nagyobb figyelmet fogok fordítani a cégen belüli álláslehetőségekre…Átgondolom az erősségeimet, azt, hogy mi az, amiben jó […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!