fbpx

Útravaló karrierváltáshoz

Az utóbbi időben több ügyfelemmel dolgoztam a karrierváltás, útkeresés témákban.

Az ő történeteik, a velük megélt tapasztalatok sarkalltak ennek az „úticsomagnak” az összeállítására.

Karrierváltás útravaló

Lehet, hogy nem régóta készülsz a váltásra és az is lehet, hogy már évek óta tervezed. Bármelyik eset áll is fent, hasznos, ha felkészülten, átgondolt tervvel és türelemmel látsz a megvalósításhoz.

Könnyen előfordulhat, hogy az első munkahely nem tudatos választás, hanem szülői vagy társas hatásra, illetve aktuális piaci kínálat eredményeként hozott döntés. Ha egy kicsit is megtetszik a munkakör vagy a csapat, beleássuk magunkat a munkába, ami aztán meghatározza a következő éveinket, évtizedeinket.

De egy idő után megérlelődik bennünk a karrierváltás igénye.

Ez az új karrier melletti döntés lehet az életünk első, ilyen témában hozott valós választása. Még akkor is, ha 40 évesek vagyunk…

Hagyjunk tehát magunknak erre időt és adjuk meg a módját.

Mire figyelj mielőtt belevágsz a karrierváltásba?

Mielőtt végleges lépésre, karrierváltásra szánod el magad, vizsgáld meg, mennyire vagy elégedett a jelenlegi karriereddel, a mostani munkaköröddel és feladataiddal.

Szánj rá néhány hetet, hogy figyeled magad és lejegyzeteled a különböző munkahelyi helyzetekkel kapcsolatos gondolataidat, érzéseidet, véleményedet.

Mit élvezel a munkádban?

Mit csinálsz nagy kedvvel?

Mi az, ami ha nem lenne, nagyon hiányozna?

Mit nem szeretsz a munkádban?

Mivel vagy elégedetlen? Mi ennek az oka?

Mivel vagy elégedett? A vállalat vezetésével, a munkatársaiddal vagy a vállalat kultúrájával?

Nem, nem marasztalni szeretnélek!

Ha végig olvasod a jegyzeteidet, persze kiderülhet az is, hogy milyen lépéseket tehetsz a jelenlegi karriered javítása érdekében. Ám ha mégis úgy döntesz, hogy változtatni szeretnél, az új karrierdöntés meghozatalában támaszkodhatsz ezekre a jegyzeteidre.

Ne állj meg ott, hogy mit NEM szeretnél! Keress pozitívan megfogalmazható irányokat!

Készíts listát a motivációidról, értékeidről és készségeidről.  Szánj rá legalább egy hetet, amikor minden nap foglalkozol a listáddal és minden nap kiegészíted azt.

Lehet, hogy hosszú évek óta ugyanazon cégnél vagy, akár ugyanabban a munkakörben.

Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy már meg is feledkeztél olyan tudásaidról, erőforrásaidról, amelyek nem szükségesek a jelenlegi helyzetedben.

Ezek tudatosításra és leporolásra várnak!

Ne vágj bele karrierváltásba, az új irány meghatározásába, amíg nem vagy tudatos a képességeid, készségeid, motivációd tekintetében!

Ha enélkül váltasz, előfordulhat, hogy cseberből vederbe kerülsz. Hasznos annak meghatározása is, hogy a meglévő képességeid, tudásod közül melyekre szeretnél támaszkodni, mit szeretnél használni az új munkakörödben.

karrierváltás

Gyűjts alternatívákat.

Szánj időt beszélgetésekre a családoddal, barátaiddal, szakmai kapcsolataiddal. Ilyenkor felszínre kerülhetnek új karrierlehetőségek, ötletek.

A többiekkel való beszélgetés segít abban, hogy minél több alternatíva kerüljön elő és szóba kerüljenek a karrierváltás kockázatai és előnyei is. Légy befogadó mindkét típusú információra!

Olvass, kutass és beszélgess, hogy minél többféle karrierlehetőségről legyen képed, információd.

Hasonlítsd össze, vizsgáld meg ezeket a lehetőségeket.

Olvass különböző iparágban dolgozó emberekről, olyanokról, akik több területen is építettek már karriert életükben.

Gondold át az eseteket a saját szemszögedből, hogy mit tudsz abból hasznosítani.

A kiválasztott irányokról tudj meg minél többet!

Fontos, hogy utánanézz a szóbajöhető területeknek, munkaköröknek, de sokat segít, ha beszélsz az adott iparágban dolgozó emberekkel. Ha lehet, látogasd meg őket a munkahelyükön és tölts el egy kis időt ott velük. Sok új, hasznos szempontot kaphatsz, amelyekre lehet, hogy eddig nem is gondoltál!

Ezekkel a szakemberekkel való találkozás jobb képet adhat arról, hogy a potenciális új karrier vajon tényleg az-e, amire vágysz.

Ahhoz is kaphatsz támpontokat, hogy mit kell tenned még ahhoz, hogy az új területen kezdhess karrierbe.

Nézz utána, milyen képzési lehetőségek vannak a kiválasztott területen.

A karrierváltás gyakran megköveteli az emberektől, hogy új készségeket sajátítsanak el. Ha már előre képződünk, felkészülünk, előnyt élvezhetünk a kiválasztási folyamatban. Az oktatásokon, szakmai rendezvényeken  való részvétel lehetőséget teremthet új szakmai kapcsolatok kialakításához is.

A fejlődést elkezdheted már a jelenlegi munkádban is.

Az itt használt készségek egy része biztosan kamatoztatható valamilyen módon más helyzetekben is. Az állandó „fejlődő, tanuló” üzemmód komoly erőforrást jelenthet a változások során.

Ne hagyd ki a gondolkodásodból a jelenlegi iparágadat sem.

Számos példát látni iparágon, vagy szervezeten belüli karrierváltásokra is. Pl. gyártásból minőségellenőrzésbe, jogi területről HR területre, értékesítésből marketingre, vagy ezek fordított irányára is találunk sikeres precedenseket.

Azzal is számolhatunk, hogy éppen ez a szervezeten belüli váltás lesz átmenet egy gyökeresen más karrier felé.

Ha már megtaláltad az irányt, az fantasztikus érzés lesz, és sok örömet, energiát fog adni.

Ám akkor is jó, ha tudatos vagy abban, hogy:

  • Miért akarsz dolgozni ezen a területen?
  • Milyen készségeket szereztél eddig, amelyeket átvihetsz erre az új területre, munkakörbe? (pl. ügyfélorientált gondolkodás, vezetői kommunikáció, stb.)?
  • Milyen személyes tulajdonságaid (rugalmasság, nyitottság), képességeid (problémamegoldó készség, alkalmazkodó készség), és munkaismereteid vannak (pl. termékismeret, IT ismeret, folyamatismeret).

Maradj motivált!

Ezt a legkönnyebb mondani, de megvalósítani, amikor már egy éve „csak” kitalálni próbálod magad, nagyon nem könnyű!

Jó, ha ebben a váltási folyamatban keresel magad mellé támogatókat, lehet ez barát, családtag, vagy egy profi szakember.

Ők tudnak segíteni tovább lendíteni a nehezebb időszakokon és velük lehet majd együtt ünnepelni egy új munkakör, egy új karrier kezdetét.

A sikeres karrierváltásodat!

 

Ha úgy érzed, hogy coachként én tudom segíteni a karrierváltásodat, jól használni az útravaló eszközeit, akkor itt tudsz jelentkezni: https://www.puskarildiko.hu/#jelentkezes Vagy ezen a számon is megtalálsz: 0630-9281-469

Ha tréningen szeretnél velem találkozni, akkor a DISC Kommunikációs képzés jelenti a legközelebbi alkalmat.

Puskár Ildikó

Facebookon is megtalálsz!

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó
939
Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Coaching és pszichológia - Puskár Ildikó

Pszichológusként, coachként abban támogatlak, hogy erőforrásaidból a legjobb megoldásokra találj.

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés

Ahhoz, hogy magabiztosan, asszertíven tudjunk részt venni a kapcsolatainkban, első lépésben önmagunkkal kell jóban lennünk. Ez egy sokszor hangoztatott, már-már frázisként ható mondat, amit azonban megvalósítani nem is olyan egyszerű.
Az önmagunkkal való jó viszony, a pozitív önbecsülés kialakítása, fenntartása egy folyamat, amelynek során sokféle technikát alkalmazhatunk.
Neked melyik van meg az eszköztáradban? És melyik az, ami nehezen megy?
Írd meg kommentben!
#önbecsülés; #önismeret; #önreflexió; #önfejlesztés
... See MoreSee Less

5 days ago

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Egy lépés előre? Karrierszakaszok alkalmazotti és vezetői szemmel. - Puskár Ildikó - […] szakirodalomban négy, illetve öt karrier állomást írnak […]
  2. Hogyan NE nevezzünk ki vezetőket? - Puskár Ildikó - […] ezzel a vezető motivációját […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Ne várj tovább! Induljunk el együtt mielőbb!